2026-03-30
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSC490FN08-W |
| Diagonal Size | 49" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 90PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1073.78(W)×604(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 1084.28(W)×615.6(H)×1.3(D) mm |
| Surface | Antiglare (Haze 2.3%), Hard coating (2H) |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4700:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Glass Depth | 0.40+0.50 mm |
| Transmissivity | 4.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Display Colors | 1.07B 100%sRGB |
| Lamp Type | No B/L |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.80Kgs (Typ.) |
| Application | TV Sets |
| Signal Interface | V-by-One 8 lane, 51 pins Connector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |